Dotacja Starosty Nowosądeckiego                              Podegrodzie, dn. 25.05.2017

Po raz kolejny Starosta Nowosądecki Pan Marek Pławiak wsparł Instytut Ratownictwa kwotą 2000,00 złotych na zakup opon do quada. 
W dniu 25 maj 2017 roku na uroczystym spotkaniu na sali w Starostwie Powiatowym nastąpiło przekazanie promesy.
W chwili obecnej promesa zamieniła się już w opony :-)


Pokazy Ratownicze "ŁĄCKO 2017"                            Podegrodzie, dn. 13.05.2017 r

W dniu 13.05.2017 w Łącku na łuku rzeki Dunajec przeprowadzone zostały pokazy ratownicze w ramach prewencji. Pokazy adresowane do mieszkańców gminy Łącko oraz gości przybywających na doroczne „Święto Kwitnącej Jabłoni”.

W pokazach brały udział:

- Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych

- Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze

- Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku

- Sądeckie Pogotowie

- Policja Miejska Nowy Sącz

 Scenariusz zakładał iż, dwie osoby zbierające grzyby spadły z urwiska w kierunku rzeki Dunajec, jedna z osób zawisła na szczycie przepaści – osoba urazowa, druga osoba spadła do samego brzegu Dunajca urazowa nieprzytomna. Ratownicy powiadomieni o zaginięciu dwóch osób, poduszkowcem przeszukują rzekę, zauważając poszkodowanego na szczycie urwiska. Ze względu na to, iż pogoda nie pozwala na użycie śmigłowca, ratownicy ze sprzętem linowym dostali się do poszkodowanego. W międzyczasie stwierdzono obecność drugiego poszkodowanego w krzakach przy rzece. Tym poszkodowanym zajmują się druhowie OSP Łącko przepływając do niego pontonem. Pierwszy poszkodowany zostaje przetransportowany wraz z jednym ratownikiem, ponad rzeką przy zastosowaniu zaawansowanych technik linowych. Obaj poszkodowani zostają przekazani ratownikom medycznym i odtransportowani do szpitala.

 Pokazy zakończone sukcesem, czas całej akcji ratowniczej 30 minut.


Nowy silnik zaburtowy SUZUKI MARINE

Instytut Ratownictwa w dniu 26.08.2015 odebrał nowy nabytek w postaci Zaburtowego Silnika Spalinowego SUZUKI do napędu pontonu na wodach górskich oraz wodach powodziowych.

Zakup sprzętu mógł być zrealizowany dzięki projektowi Województwa Małopolskiego, który przyznał nam środki na realizację zadania publicznego z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego w 2015

 
 

13-17 maj 2015 WARSZTATY SZKOLENIOWE "WHITE WATER RESCUE CONTEST"

 
 

Warsztaty 2015 za pasem. Kończymy przygotowania i już już za pare dni ruszamy. Bardzo rozbudowane warsztaty szkoleniowe, wiele zajęć wyjazdowych sprawia, iż Warsztaty Szkoleniowe stają się dużym wydarzeniem w środowisku ratownictwa wodnego na wodach górskich. Warsztaty to również piątkowy pokaz współdziałania służb ratowniczych, przygotowany specjalnie z myślą o widzach i gościach dorocznego Święta Dni Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Pokazy ratownictwa w Wietrznicach to idealne wydarzenie by pokazać publiczności jak wygląda służba ratowników w warunkach szybkopłynących wód, również stanowi przestrogę i uczy prawidłowych reakcji na widok wypadku.

 

Instytut Ratownictwa wspiera akcje WEAR IT

WEAR IT to kampania społeczna która narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, mająca za cel zachęcanie do ubierania kamizelek asekuracyjnych przez osoby korzystające z różnych form wypoczynku nad wodą.

Instytut Ratownictwa w pełni popiera i z sercem przyłączamy się do kampanii WEAR IT i jak najbardziej zachęcamy do ubierania kamizelek asekuracyjnych, a w szczególności dzieciom poruszającym się nad brzegami rzek, torów kajakowych i wszędzie tam gdzie woda może być niebezpieczną.


 

Bartek Danek RATOWNIKIEM ROKU 2014

 
 
 
 

Już po raz kolejny Gazeta Krakowska ogłosiła wynik konkursu na "Najlepszy Ratownik Małopolski 2014. 

Najlepszym ratownikiem został nasz kierownik wyszkolenia, ratownik i instruktor, fundator Instytutu Bartek Danek, gromadząc 7795 głosów wyprzedzając Mariusza Zygółę (7075 głosów) oraz Kingę Bednarek (3669 głosów) Na sukces Bartka złożyły się głosy bardzo wielu ratowników, sympatyków, kolegów i koleżanek. Głosowali na Bartka jego kursanci i uczniowie i wszyscy którzy znają Bartka od strony zaangażowania w specjalistyczne ratownictwo wodne

Tym bardziej chciałbym serdecznie podziękować wszystkim którzy oddali głos na Bartka, bo tylko dzięki Wam Bartek mógł stanąć 2 października przed rzeszą Ratowników na auli UJ w Krakowie i odebrać z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego tytuł "Ratownika Roku 2014"

 

Wietrznice 12.05.2014

Pokaz Ratownictwa na Wodach Górskich WIETRZNICE 2014

 
 

Na rzece Dunajec na wysokości Zabrzeży podczas spływu kajakowego doszło do wypadku. Po przewróceniu kajaka z dwoma turystami, Nich jeden z. zaginął, drugiemu udało sie wydostać na brzeg. Z relacji świadka, (kolegi zaginionego) po wywrotce zaginął na Wodzie pod w okolicy dużego Kamienia. Zaginiony, jak relacjonował, świadek to osoba niepełnosprawna. Natychmiast powiadomiono sluzby ratownicze.

czytaj więcej ...

 

Wietrznice, dn. 12.05.2014

Warsztaty Warsztaty i po Warsztatach ... Warsztaty 2014 zakończone sukcesem

 
 

W dniach 07-11.05.2014 na Torze Kajakowym WIETRZNICE w Zabrzeży, odbyły sie II Warsztaty Szkoleniowe w zakresie Ratownictwa na wodach Górskich i szybkopłynących wodach powodziowych. W warsztatach zorganizowanych przez Instytut Ratownictwa WGiP brali udział Ratownicy Wodni, Ratownicy Górscy, Ratownicy Medyczni oraz Strażacy z Państwowych Jednostek Straży Pożarnej. Warsztaty składały sie z Trzech modułów

czytaj więcej ...

02 kwiecień 2014

Warsztaty szkoleniowe maj 2014

Wietrznice, 03.02.2014

Już po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić na Warsztaty szkoleniowe wraz z pokazem ratownictwa na wodach górskich oraz II Międzynarodowymi zawodami w Ratownictwie Na Wodach Górskich. Bardzo udana zeszłoroczna edycja, sprawiła, że dość sporym zainteresowaniem cieszy się zapowiedź tegorocznej imprezy. Mamy nadzieję, iż dzięki pomocy i zaangażowaniu Nszym i Naszych przyjaciół, pasjonatów białej wody będziemy mogli zainteresować Państwa ciekawym programem, oraz umiejętnym połączeniem zdobywania doświadczenia z integracją w drużynie

Spodziewamy się do końca lutego mieć już plan imprezy i wówczas będziemy mogli przyjmować zgłoszenia zainteresowanych, w zeszłym roku już w kwietniu zamkneliśmy listę uczestników.

 
 

 

12 luty 2014

 

 

 
 

Szkolenie na Ratownika Wodnego 2014

 

Miło nam poinformować o rozpoczęciu zapisów na szkolenie w Ratowników Wodnych.

Już 15 marca w Krakowie rusza pierwszy w tym roku kurs na stopień Ratownika Wodnego. Zajęcia prowadzone będą w trzy kolejne weekendy. Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne na sali oraz zajęcia praktyczne na basenie i akwenie otwartym.

Następne terminy i miejsca w przygotowaniu, zapraszamy do kontaktu

Dodatkowe szczegóły w zakładce szkolenia oraz pod numerami telefonów:

Maciej 608 615 000, Bartek 694 499 642

 


Zdrowych Pogodnych Wesołych Świąt

Wietrznice, dn 23.12.2013

Wszystkim Ratownikom i Instruktorom Instytutu Ratownictwa jak również zaprzyjaźnionym Instytucją oraz wszystkim osobą niosącym pomoc ludziom będącym w zagrożeniu, pragniemy złożyć życzenia świąteczne, Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych a w nadchodzącym roku 2014 jak najmniej akcji ratowniczych a jeżeli już będziemy zmuszeni wykożystać swoje umiejętności dla innych, życzę bezpiecznego powrotu po akcjach